biurorachunkowe | Nowa ustawa ma poprawić relacje rolników z handlem i przetwórstwem
16372
post-template-default,single,single-post,postid-16372,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1200,qode-theme-ver-13.1.1,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Nowa ustawa ma poprawić relacje rolników z handlem i przetwórstwem

Nowa ustawa ma poprawić relacje rolników z handlem i przetwórstwem

Ograniczenie nieuczciwych praktyk handlowych między rolnikami, handlem i przetwórcami, to cel zmian w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Projekt przygotowany przez resort rolnictwa został we wtorek zaakceptowany przez rząd.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu, rolnik w relacjach z handlem, przetwórcami najczęściej stanowi najsłabsze ogniwo i jest narażony na stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych przez podmioty o większej sile przetargowej i potencjale ekonomicznym.

– Rząd odblokowuje rolniczy handel detaliczny, zablokowany przez poprzedników. Będziemy wszystko robili, żeby polskie rolnictwo było na coraz wyższym poziomie – powiedział we wtorek premier.

W oparciu o obowiązujące obecnie przepisy rolnicy, jako dostawcy produktów rolno-spożywczych, nie mogą zgłaszać zawiadomień o stosowaniu nieuczciwych praktyk handlowych do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ze względu na brak spełnienia kryterium, jakim jest próg dotyczący wartości obrotów realizowanych między dostawcą a nabywcą wynoszący 50 tys. zł oraz obrót w wysokości 100 mln zł ze strony nabywcy lub dostawcy, który stosował praktykę nieuczciwie wykorzystującą przewagę kontraktową.

Rolnicy nie zgłaszają też zawiadomień do UOKiK z obawy przed ujawnieniem swoich danych, a w konsekwencji utratą kontraktów i pogorszeniem stosunków handlowych z nabywcą.

Projekt nowelizacji przewiduje zniesienie progów dotyczących obrotów, co oznacza, że stosowanie nieuczciwych praktyk może zgłosić każdy, a nie jak dotychczas tylko zainteresowany przedsiębiorca. Ponadto nowe przepisy mają zapewniać anonimowość stronie zgłaszającej.

Projektowana ustawa ma znieść obowiązek zgłaszania o przewadze kontraktowej na piśmie. Zgłoszenia przyjmować ma UOKiK. Jednocześnie na podstawie nowych przepisów UOKiK będzie mógł zlecać Inspekcji Handlowej przeprowadzanie kontroli postępowań na zasadach analogicznych do obowiązujących w przypadku kontroli prowadzonych przez pracowników Urzędu.

No Comments

Post A Comment