biurorachunkowe | Przedawnienie roszczeń po zmianie przepisów
16374
post-template-default,single,single-post,postid-16374,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1200,qode-theme-ver-13.1.1,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Przedawnienie roszczeń po zmianie przepisów

Przedawnienie roszczeń po zmianie przepisów

9 lipca 2018 r. Zmienione zostały przepisy Kodeksu cywilnego w zakresie instytucji przedawnienia.

Główne zmiany dotyczą skrócenia podstawowego okresu przedawnienia oraz konsekwencji, jakie wywołuje upływ terminu przedawnienia roszczeń wobec konsumentów.

Po zmianie Art. 118 k.c.  podstawowy okres przedawnienia został skrócony z 10 do 6 lat. W odniesieniu do roszczeń wynikających z działalności gospodarczej, jak i roszczeń okresowych, w dalszym ciągu wynosi on 3 lata.

Wprowadzono nowe zasady liczenia terminu przedawnienia. Obowiązujące przepisy stanowią,  że koniec okresu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego. Do roszczeń powstałych przed dniem wejścia e życie ustawy tj. 9 lipca 2018 r. I w tym dniu nie przedawnionych stosuje się przepisy nowe.

Istotną zmianą jest stosowanie okresu przedawnienia wobec konsumentów. W wyniku zmiany, przedsiębiorca nie będzie mógł dochodzić swoich roszczeń od konsumenta po upływie terminu przedawnienia. W przypadku roszczeń wobec konsumentów sąd będzie badał sprawę pod kątem przedawnienia. Jeśli termin przedawnienia przeciwko konsumentowi upłynął, sąd oddali powództwo na podstawie przepisów o przedawnieniu.

Roszczenia reklamacyjne.

Przepisy nowelizacji wprowadzają także zmiany w zakresie rękojmi. Okres rękojmi dla rzeczy ruchomych wynosi 2 lata a w przypadku nieruchomości 5 lat oraz nieskuteczne jest umowne skrócenie tego okresu.

No Comments

Post A Comment