biurorachunkowe | Resort finansów wpadł na dobry pomysł. Wyciągnie rękę do przedsiębiorców walczących ze skarbówką
16422
post-template-default,single,single-post,postid-16422,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1200,qode-theme-ver-13.1.1,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Resort finansów wpadł na dobry pomysł. Wyciągnie rękę do przedsiębiorców walczących ze skarbówką

Resort finansów wpadł na dobry pomysł. Wyciągnie rękę do przedsiębiorców walczących ze skarbówką

Fikcja ochrony interpretacji podatkowych może wreszcie się skończyć. Przy okazji stworzenia nowego urzędu – Rzecznika Praw Podatnika – pracownicy resortu finansów zaproponowali rozwiązanie, które ukróci samowolę skarbówki.

Interpretacje podatkowe – o narosłych wokół tego rozwiązania patologiach piszemy regularnie. Kres może położyć im ustawa, która w zamyśle twórców, miała wspomóc nie tyle przedsiębiorców (a to oni przede wszystkim występują o wydawanie interpretacji – red.), co zwykłego “szarego” podatnika. Jak pisaliśmy w money.pl, w uzasadnieniu do dokumentu znalazło się zdanie mówiące o wzmacnianiu pozycji osób fizycznych w relacjach z organami skarbowymi. Co do zasady, obecnie podatnicy pozostają na ich łasce.

– Rzecznik będzie organem monitorującym “uciśnienie” podatników. Z tego punktu widzenia, niezależnie od wątpliwości co do zakresu jego działań, powołanie RPP to dobry pomysł – mówi w rozmowie z money.pl Karolina Gierszewska, ekspert podatkowy, dyrektor departamentu podatków w ECDP Sp. z o.o.

Wiele interpretacji, jedna linia

Jeden z rodzajów obowiązków, jaki będzie powierzony Rzecznikowi Praw Podatnika powinien szczególnie ucieszyć przedsiębiorców. – W ustawie wprost zapisano, że Rzecznik będzie dokonywał przeglądu interpretacji wydawanych przez organy podatkowe i analizy wyroków sądów administracyjnych w sprawach podatkowych. Przegląd ten znajdzie wyraz w corocznym pisemnym raporcie. To fundamentalna zmiana – mówi ekspertka.

By zrozumieć znaczenie tej zmiany, trzeba najpierw spojrzeć na obecny sposób funkcjonowania fiskusa. W Ordynacji podatkowej znajduje się zapis chroniący podatnika – to tzw. utrwalona praktyka interpretacyjna organów podatkowych (wyjaśnienia zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dominujące w interpretacjach). Z prośba o takie wyjaśnienie zwracają się głównie duzi przedsiębiorcy, gdy nie są pewni wykładni stosowanych przepisów. Niestety, co urząd, to wizja. Tym samym w bazie interpretacji możemy znaleźć wzajemnie sprzeczne ze sobą podejścia. I właśnie ten problem rozwiązuje ustawa o RPP.

Źródło: www.money.pl

No Comments

Post A Comment