biurorachunkowe | Nowe Przepisy w Fakturowaniu od Września 2023: KSeF i Koniec Faktur Zaliczkowych
Od 1 września 2023 roku Polska wprowadziła istotne zmiany w przepisach dotyczących fakturowania podatkowego. Nowe regulacje mają na celu usprawnienie procesów rozliczeniowych oraz dostosowanie się do obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który zostanie w pełni wdrożony 1 lipca 2024 roku. Dowiedz się, jakie zmiany wprowadza nowa ustawa i jak przygotować się do rewolucji w fakturowaniu.
fakturowanie, Krajowy System e-Faktur, faktury zaliczkowe, nowe przepisy, rozliczenia podatkowe
16521
post-template-default,single,single-post,postid-16521,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1200,qode-theme-ver-13.1.1,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Rewolucja w fakturach zaliczkowych: Nowe Przepisy od 1 Września 2023

Rewolucja w fakturach zaliczkowych: Nowe Przepisy od 1 Września 2023

Od 1 września 2023 roku Polska wprowadziła istotne zmiany w przepisach dotyczących fakturowania podatkowego. Nowe regulacje mają na celu usprawnienie procesów rozliczeniowych oraz dostosowanie się do obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który zostanie w pełni wdrożony 1 lipca 2024 roku. Poniżej przedstawiamy kluczowe zmiany i ich znaczenie.

Czy to koniec Zaliczkowych Faktur?

Jedną z najważniejszych zmian jest związana z fakturami zaliczkowymi. Według nowych przepisów, podatnicy nie muszą już wystawiać faktur zaliczkowych, jeśli całość lub część zapłaty zostanie otrzymana w tym samym miesiącu, w którym dostawa została zrealizowana. Teraz wystarczy jedna faktura końcowa. To ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie rozliczeń i jest odpowiedzią na potrzeby KSeF.

Warto jednak zaznaczyć, że nowe zasady nie dotyczą wszystkich zdarzeń podlegających fakturowaniu, na przykład takich jak świadczenie usług budowlanych czy rozliczenia zwrotów wydawnictw. Wyjątek stanowią również przypadki, w których kontrahent wyraźnie zażąda faktury zaliczkowej.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że wystawienie faktury zaliczkowej w dacie otrzymania zapłaty (tj. wg starych zasad) co jak na razie, nie stanowi błędu.

Faktura Końcowa z Datą Otrzymania Zapłaty

Jeśli po 1 września 2023 roku wystawisz jedynie fakturę końcową, musisz koniecznie umieścić na niej datę otrzymania zapłaty, jeśli różni się ona od daty wystawienia faktury. To ważna zmiana, która ma na celu zapewnienie przejrzystości w rozliczeniach.

Dodatkowo, jeśli faktura zaliczkowa zostanie wystawiona za pośrednictwem KSeF, faktura końcowa musi zawierać numer identyfikacyjny KSeF dla tej faktury. Ta zmiana ma usprawnić kontrolę organów podatkowych i umożliwić automatyczne powiązanie faktury końcowej i zaliczkowej na podstawie numeru KSeF.

Nowe Przepisy Dotyczą Wszystkich Typów Faktur

Warto zaznaczyć, że nowe przepisy odnoszą się do wszystkich typów faktur, w tym tych wystawianych za pośrednictwem KSeF. To ważna informacja dla przedsiębiorców, którzy muszą dostosować się do nowych wymogów, zarówno jeśli korzystają z tradycyjnych metod fakturowania, jak i elektronicznych.

Faktury Korygujące z Numerem KSeF

Kolejną zmianą jest obowiązek umieszczania numeru KSeF na fakturach korygujących. To nowe wymaganie dotyczy zarówno podatników krajowych, jak i zagranicznych, którzy używają KSeF.

Przygotowanie na KSeF

Pomimo tych zmian, największa rewolucja w fakturowaniu nadchodzi wraz z pełnym wdrożeniem Krajowego Systemu e-Faktur, które planowane jest na 1 lipca 2024 roku. Przedsiębiorcy muszą dokładnie przygotować się do tych zmian i dostosować swoje procesy fakturowania, aby spełnić nowe wymogi.

Niestety, mimo wprowadzenia nowych przepisów od września 2023 roku, pozostaje wiele niewyjaśnionych kwestii, które Ministerstwo Finansów musi jeszcze wyjaśnić. Jedną z nich jest odróżnienie transakcji B2B od B2C, czyli sprzedaży na rzecz przedsiębiorców od sprzedaży na rzecz konsumentów. Brak jasnych wytycznych w tej kwestii może wprowadzać zamieszanie i nieporozumienia w przyszłych rozliczeniach.

Podsumowując, zmiany w przepisach dotyczących fakturowania w Polsce są krokiem w kierunku usprawnienia procesów rozliczeniowych i dostosowania się do Krajowego Systemu e-Faktur. Jednak przedsiębiorcy muszą być gotowi na pełne wdrożenie KSeF i dostosować się do nowych wymogów, aby uniknąć problemów związanych z fakturowaniem i rozliczeniami podatkowymi.

No Comments

Post A Comment