biurorachunkowe | Tylko jeden rachunek VAT do podzielonej płatności
16270
post-template-default,single,single-post,postid-16270,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1200,qode-theme-ver-13.1.1,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Tylko jeden rachunek VAT do podzielonej płatności

Tylko jeden rachunek VAT do podzielonej płatności

Przepisy o podzielonej płatności tzw. split paymencie wchodzą w życie już 1 lipca. Każdemu przedsiębiorcy banki automatycznie otworzą dodatkowe konta. Split payment będzie można jednak stosować tylko do płatności w złotówkach.

Korzystanie z systemu podzielonej płatności – przynajmniej w początkowym okresie – ma być dobrowolne. W odpowiedzi na interpelacją poselską nr 18445 Ministerstwo Finansów przyznało, że jedną z podstawowych cech tego mechanizmu jest zabezpieczenie nabywcy przed negatywnymi konsekwencjami uwikłania go, nawet w sposób nieświadomy, w przestępczy proceder wyłudzeń.

Specjalne rachunki banki muszą założyć wszystkim przedsiębiorcom. Konto będzie prowadzone w złotówkach, bo tylko płatności w walucie polskiej ma objąć split payment. Otwarcie i prowadzenie rachunku VAT nie wymaga zawarcia odrębnej umowy. Konta mają być prowadzone bezpłatnie. Dr Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy, podkreśla, że koszty ponoszone przez banki w związku z wprowadzeniem systemu podzielonej płatności najprawdopodobniej znajdą swoje odbicie w zwiększonej wysokości opłat i prowizji bankowych związanych z prowadzeniem rachunków bieżących.

Rachunek VAT może być oprocentowany. Zdaniem Bartosiewicza zależy to od ustaleń między stronami. Odsetki od środków znajdujących się na rachunku VAT zwiększają jednak saldo rachunku rozliczeniowego, a nie rachunku VAT. Co ważne, do rachunku VAT nie będą wydawane karty płatnicze Środki na rachunku VAT mogą być wydatkowane tylko i wyłącznie na ściśle określone w przepisach cele.

No Comments

Post A Comment