biurorachunkowe | Płaca minimalna w 2019 roku ma być jeszcze wyższa niż prognozowano
16348
post-template-default,single,single-post,postid-16348,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1200,qode-theme-ver-13.1.1,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Płaca minimalna w 2019 roku ma być jeszcze wyższa niż prognozowano

Płaca minimalna w 2019 roku ma być jeszcze wyższa niż prognozowano

Płaca minimalna w 2019 roku ma wzrosnąć. Ale jej wzrost nie dla każdego jest korzystny. Resort obecnie pracuje nad tym, aby Polacy mogli zarobić jeszcze więcej.
Okazuje się, że wzrost płacy minimalnej nie dla każdego jest tak samo korzystny. Powód? Wielu pracodawców zrobi wszystko, by nie podwyższać znacząco wynagrodzeń swoich pracowników.
Płaca minimalna w Polsce – to nie tylko płaca zasadnicza. Ministerstwo pracy i polityki społecznej przygotowuje zmiany w zasadach wypłacania płacy minimalnej. Obecnie płaca minimalna nie jest równoznaczna z pojęciem płacy zasadniczej. Co to oznacza? Zdarza się, że w skład płacy minimalnej wchodzą też dodatki, np. stażowe. Do tego rodzaju działań najczęściej dochodzi w urzędach gmin w niewielkich miejscowościach.

Przykład? Pan Nowak swoją pracę wykonuje już od wielu lat. Zarabia 2100 zł – czyli co miesiąc otrzymuje najniższe wynagrodzenie. Ale! Na jego pensję składa się m.in. dodatek stażowy, np. w wysokości 200 zł. Taką samą pensję otrzymuje Pan Kowalski, który dopiero co został przyjęty do pracy. Jego pensja też wynosi 2100 zł – bez dodatku stażowego. Nasuwa się więc od razu jedno rozwiązanie: Nowak powinien zarabiać 2300 zł (pensja minimalna + dodatek stażowy), a Kowalski 2100 zł (pensja minimalna).

Okazuje się, w skład pensji minimalnej niektórzy pracodawcy dodają też premie uznaniowe, a każda rządowa podwyżka płacy minimalnej wiąże się ze zmniejszeniem dodatków dla pracowników: stażowych, czy też uznaniowych. Płaca minimalna ma być płacą zasadniczą Ale to ma się zmienić. Rząd chce wykluczyć takie działania. Prace resortu idą w tę stronhttps://s-pt.ppstatic.pl/g/panel/edytor/sonda.pngę, by płace minimalne były płacami zasadniczymi. A to oznacza, że wielu Polaków zacznie więcej zarabiać. Płaca minimalna ma być wyższa od 2019 roku Przypomnijmy: od 1 stycznia, 2018 roku płaca minimalna w Polsce wynosi 2100 złotych (stawka godzinowa 13,7 zł). W porównaniu do 2017 roku jest to wzrost o 100 złotych. W 2019 miałoby ono wynieść 2250 złotych brutto. Stawka godzina wzrosła by do 14,7 zł. Tak prezentuje się propozycja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
No Comments

Post A Comment