biurorachunkowe | Będą nowe zasady rozliczania PIT
16350
post-template-default,single,single-post,postid-16350,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1200,qode-theme-ver-13.1.1,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Będą nowe zasady rozliczania PIT

Będą nowe zasady rozliczania PIT

Opublikowany we wtorek projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że rozliczenie roczne PIT dla wszystkich podatników przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa. Od przyszłego roku, dzięki nowej usłudze Twój e-PIT, niemal 4 mln podatników nie będzie musiało nic robić, aby rozliczyć roczny podatek.

Korzystanie z tej formy nie będzie jednak obowiązkowe. Podatnik będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z tak przygotowanego zeznania podatkowego, czy też samodzielnie wypełnić i złożyć formularz do urzędu skarbowego.

Dodatkowa usługa Twój e-PIT

Nowa usługa Twój e-PIT zakłada brak obowiązku sporządzania samodzielnie deklaracji rocznej PIT przez podatników oraz łatwiejszy sposób rozliczania ulg. Podatnicy nie będą też musieli dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczenia lub ulg, np. ulgi na dzieci, ponieważ te dane zostaną automatycznie pobrane z systemów informacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej oraz z rejestrów instytucji zewnętrznych.

Samodzielne rozliczenie ciągle możliwe

Podatnicy będą mogli zalogować się do systemu i sprawdzić rozliczenie przygotowane przez skarbówkę. Będzie można je zaakceptować bez poprawek, zmienić np. rozliczenie dodatkowych ulg lub odrzucić rozliczenie. Rozliczenia będą dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia. Nowością ma być zasada, zgodnie z którą brak reakcji podatnika w terminie do końca 30 kwietnia będzie oznaczał automatyczną akceptację rozliczenia. Nie oznacza to jednak, że podatnik utraci kontrolę nad swoimi rozliczeniami. Pierwszeństwo nad rozliczeniem automatycznym mają mieć deklaracje złożone samodzielnie. Jeśli podatnik rozliczy się na własną rękę, deklaracja sporządzona przez skarbówkę nie będzie brana pod uwagę. W dalszym ciągu będzie można również rozliczać się papierowo.

Podstawą dane z lat ubiegłych

Zgodnie z założeniami, KAS już w 2019 r. automatycznie przygotuje i udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38. Zrobi to na podstawie informacji od płatników i ze złożonych za rok ubiegły zeznań podatkowych w zakresie wskazanych odliczeń i ulg (np. ulga na dzieci).

W 2020 r. do zeznań wypełnianych przez urząd dołączą PIT-36 i PIT-36L. Informacje, na podstawie których będą wypełniane zeznania, zostaną rozszerzone o dane m.in. z rejestrów ZUS (dane dotyczące przychodu, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (dane dotyczące ulgi na dzieci). Pomysł uproszczenia rozliczeń PIT jest dobry. Zwłaszcza, że organy podatkowe i tak mają wcześniej wszystkie dane, które wcześniej otrzymał od płatników lub innych urzędów. Pytanie, czy podatnicy będą potrafili zaufać tym automatycznym rozliczeniom, czy jednak będą woleli złożyć samodzielnie wypełnione zeznania. Do tej pory z usługi wstępnie rozliczonego zeznania korzystało niewiele osób.

No Comments

Post A Comment