biurorachunkowe | Emerytura dla matek z czwórką dzieci – kiedy projekt?
16352
post-template-default,single,single-post,postid-16352,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1200,qode-theme-ver-13.1.1,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Emerytura dla matek z czwórką dzieci – kiedy projekt?

Emerytura dla matek z czwórką dzieci – kiedy projekt?

W mediach pojawiły się informacje, że jeszcze w lipcu zaprezentowana zostanie wstępna wersja projektu o emeryturach dla kobiet, które wychowały minimum czwórkę dzieci. W MRPiPS dowiedzieliśmy się, że projekt ujrzy światło dzienne nie za kilka dni, a prawdopodobnie dopiero jesienią.

Wciąż nie wiadomo czy na emerytury liczyć będą mogły kobiety, które kiedykolwiek wychowały czwórkę dzieci, czy tylko te, które urodzą dzieci już po wejściu w życie zmian. Od kwietniowych zapowiedzi z konwencji Prawa i Sprawiedliwości, powtórzonych później w czerwcu w Sejmie przez premiera Morawieckiego, nie pojawiły się żadne szczegóły planowanych rozwiązań.

Premier Morawiecki deklarował w czerwcu, że Mama+, czyli minimalna emerytura dla matek wychowujących czworo lub więcej dzieci zostanie wdrożona od nowego roku. Dziś byłoby to 1029,80 zł brutto (niecałe 880 zł netto), jeśli kwota ta będzie podlegała waloryzacji, to w 2019 roku będzie prawdopodobnie o ok. 30 zł wyższa. Trzeba podkreślić, że nie będzie to dodatek do już wypłacanej emerytury, ale wyrównanie do tej kwoty dla dwóch grup kobiet:

– tym, które nie wypracowały minimalnego stażu i otrzymują niższe świadczenia – państwo dopłaci różnicę tak, aby otrzymały minimalny 1029,80 zł brutto;

– tym, które nigdy nie pracowały – państwo wypłaci minimalną emeryturę.

No Comments

Post A Comment