biurorachunkowe | E-zwolnienia od grudnia
16354
post-template-default,single,single-post,postid-16354,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1200,qode-theme-ver-13.1.1,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

E-zwolnienia od grudnia

E-zwolnienia od grudnia

E-zwolnienia od grudnia – dwa miliony pracowników może mieć problem

1 grudnia definitywnie znikną papierowe druczki L-4. Zastąpić je ma ostatecznie wersja elektroniczna. Tymczasem problem z e-zwolnieniami mogą mieć nawet 2 miliony pracowników. Wszystko przez to, że ich pracodawcy nie zarejestrowali się w systemie.

Co piąty polski przedsiębiorca nie założył konta w ZUS – informuje Gazeta Wyborcza. Zatrudniać mogą oni łącznie dwa miliony pracowników.

Sprawa dotyczy podmiotów prywatnych, ale też dużych państwowych zakładów, a nawet instytucji podległych różnym ministerstwom.

Firmy nie spieszą się z założeniem kont, ponieważ nie grożą za to żadne konsekwencje. A całe zamieszanie może być kosztowne dla budżetu państwa, bo wykluczenie papierowych zwolnień miało przynieść spore oszczędności.

Co w przypadku, gdy pracownik w grudniu nie będzie posiadać elektronicznego L-4? Lekarz będzie musiał wtedy wystawić zwolnienie elektroniczne, a następnie je wydrukować.

Takie zaświadczenie pracownik będzie musiał następnie zanieść szefowi.

Wyborcza zwraca uwagę na niejasność w przepisach. Pracownik ma 7 dni na dostarczenie papierowej wersji zwolnienia, a nie wydruku e-zwolnienia. Gazeta sugeruje, że to dwa zupełnie inne dokumenty i chory, bez konsekwencji, będzie mógł zwlekać z dostarczeniem tego drugiego, ponieważ nie ma co do niego jasnych przepisów.

ZUS rocznie przeprowadza ok. pół miliona kontroli zwolnień lekarskich. W ubiegłym roku zakwestionował ponad 25 tys. z nich i nakazał zwrot 23 mln zł.

 

No Comments

Post A Comment