biurorachunkowe | Od 2019 roku ryczałt 8,5% od najmu prywatnego tylko do 100 tys. zł rocznie
16378
post-template-default,single,single-post,postid-16378,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1200,qode-theme-ver-13.1.1,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Od 2019 roku ryczałt 8,5% od najmu prywatnego tylko do 100 tys. zł rocznie

Od 2019 roku ryczałt 8,5% od najmu prywatnego tylko do 100 tys. zł rocznie

Minister Rozwoju i Finansów chce zabrać możliwość opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 8,5% przychodów z tzw. najmu prywatnego (poza działalnością gospodarczą) tym podatnikom, których przychody z tego tytułu przekroczyły w poprzednim roku kwotę 100 tys. zł. Zmiana ta miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku. Zatem o możliwości opodatkowania ryczałtem najmu prywatnego w 2019 roku decydowałaby suma przychodów z roku 2018.

Zmiana ta została zaproponowana w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nad którym trwają obecnie prace legislacyjne.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym dochody z  najmu, dzierżawy lub umów o  podobnym charakterze uzyskane przez osoby fizyczne poza działalnością gospodarczą opodatkowane są wg skali z ustawy o PIT, wg stawek 18%, 32%.

Jednak przychody z tego tytułu można opodatkować (zależy to obecnie od swobodnego wyboru podatników) zgodnie z ustawą o zryczałtowanym  podatku dochodowym od niektórych  przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne zryczałtowanym podatkiem wg stawki  8,5%. Podatnicy chętnie korzystają z tej możliwości, bo ryczałt ten jest z reguły korzystniejszy od PIT, zwłaszcza w przypadku tych podatników (właścicieli nieruchomości), którzy nie ponoszą większych kosztów związanych z wynajmowanymi nieruchomościami.

Polecamy: Pakiet żółtych książek – Podatki 2018

Zdaniem Ministerstwa Finansów wprowadzenie limitu w wysokości 100.000,- zł rocznie (ok. 8333 zł miesięcznie) dla przychodów z najmu, które mogą korzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania pozwoli na ograniczenie stosowania tej formy opodatkowania tylko do podatników, którzy tego rodzaju przychody traktują jako dodatkowe źródło dochodów. Jak wskazuje MF wg danych wynikających z zeznań PIT-28 za 2015 r. średni deklarowany roczny przychód z najmu wyniósł 18240 zł.

Limit przychodów w wysokości 100 tys. zł rocznie dotyczyć ma łącznie małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa.

 

No Comments

Post A Comment