biurorachunkowe | Nowość: Więcej osób skorzysta z ulgi mieszkaniowej
16415
post-template-default,single,single-post,postid-16415,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1200,qode-theme-ver-13.1.1,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Nowość: Więcej osób skorzysta z ulgi mieszkaniowej

Nowość: Więcej osób skorzysta z ulgi mieszkaniowej

Aby nie płacić podatku, dochód ze sprzedaży mieszkania trzeba przeznaczyć na realizację własnych celów mieszkaniowych. Pieniądze trzeba wydać w ciągu dwóch lat. Od przyszłego roku będzie na to więcej czasu.

Zmianę w rozliczaniu tzw. ulgi mieszkaniowej przewiduje projekt nowelizacji przepisów o PIT i CIT. Nowe przepisy najprawdopodobniej wejdą w życie z początkiem stycznia 2019 r.

Obowiązujący aktualnie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT przewiduje zwolnienie z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Nowe przepisy mają umożliwić skorzystanie z ulgi mieszkaniowej większej grupie podatników. Proponowana zmiana polega na wydłużeniu obowiązującego dwuletniego okresu do lat trzech. Dodatkowo projekt zakłada także, że w tym terminie powinno dojść do nabycia prawa własności lub określonego prawa majątkowego, by ponoszone wydatki na własne cele mieszkaniowe zostały uwzględnione w ramach tzw. ulgi mieszkaniowej. Jak wynika z uzasadnienia do projektu, kolejnym rozwiązaniem w tym zakresie ma być umożliwienie zaliczania do wydatków na własne cele mieszkaniowe również wydatków na przebudowę, remont lokalu, poniesione jeszcze zanim podatnik stanie się jego właścicielem. Warunkiem będzie jednak, by podatnik stał się właścicielem tego lokalu przed upływem trzech lat od sprzedaży poprzedniej nieruchomości.

No Comments

Post A Comment