biurorachunkowe | ZUS zamierza ulżyć przedsiębiorcom
16429
post-template-default,single,single-post,postid-16429,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1200,qode-theme-ver-13.1.1,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

ZUS zamierza ulżyć przedsiębiorcom

ZUS zamierza ulżyć przedsiębiorcom

Coraz więcej przedsiębiorców nie radzi sobie z realizacją swoich zobowiązań wobec ZUS. Dlatego wzrasta liczba firm, które decydują się na rozłożenie swoich zaległości na raty. Jak poinformował ZUS, w całym kraju 36 640 przedsiębiorców złożyło wniosek o układy ratalne.

W pierwszym półroczu tego roku właściciele firm złożyli najwięcej wniosków o rozłożenie długu na raty w ciągu ostatnich dwóch lat. Było ich dokładnie 36 640, jednak nie każdy z nich został rozpatrzony pozytywnie. Zgodę ZUS na ratalną spłatę zadłużenia otrzymało 24 315 przedsiębiorców, co stanowiło niespełna 66 proc. wszystkich złożonych wniosków na łączną kwotę 1 585 204 767,19 zł.

– Podpisanie układu ratalnego z ZUS pozwala przedsiębiorcy na uporządkowanie jego spraw wobec nas, a tym samym, mimo, że nadal jest u nas zadłużony to, jeśli spłaca kolejne raty zadłużenia w terminie to może dostać od nas zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami – mówi Iwona Kowalska Regionalna Rzecznik Prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. – To pozwala mu na start w przetargach i ubieganie się o pomoc publiczną.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorca może rozłożyć na raty także zaległe stawki za pracowników. Wcześniejsze regulacje pozwalały na rozłożenie zadłużenia na raty tylko na kwotę własnego zadłużenia po wcześniejszej spłacie zaległości, jakie miał przedsiębiorca wobec pracowników.

Jak ubiegać się o rozłożenie na raty zaległości wobec ZUS?

Aby móc ubiegać się o rozłożenie swojego długu na raty, przedsiębiorca musi wystąpić do ZUS z odpowiednim wnioskiem oraz musi dostarczyć dokumenty niezbędne do oceny sytuacji finansowej. Do nich zalicza się:

  1. Oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym oraz sytuacji materialnej
  2. Dokumenty obrazujące kondycję finansową oraz możliwości płatnicze
  3. Dokumenty dotyczące pomocy publicznej

źródło: www.mambiznes.pl

 

No Comments

Post A Comment